Obezite Cerrahisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Obezite ile mücadele için en önemli adım bu ameliyatı olmaya karar vermektir. Obezite cerrahisi öncesinde ve sonrasında, özellikle beslenme ve diyet konusunda hayatınızda bir çok önemli değişiklik yapmanızı gerektirir. Obezite cerrahisi öncesi ” özel bir diyet”  uygulamanız ameliyat risklerini azaltacak ameliyat sonrası iyileşme dönemini daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır.  Ameliyat öncesinde beslenme uzmanıyla yapılan görüşmelerde hastanın yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları, kilo ve yandaş hastalık durumu göz önünde bulundurularak özel bir beslenme programı düzenlenilir. Bu program tamamen ameliyata hazırlık amaçlıdır. Uygulanan program hastayı ameliyata hazırlamakla birlikte bu sürece motive olmasında da olumlu etkiler yaratır.

Obezite Ameliyat Öncesi Beslenme

Obezite ameliyatınız öğününüzde neler yediğinizi, ne kadar yediğinizi ve nasıl yediğinizi etkileyecektir. Ameliyattan önce iyileşme sürecinizi hızlandırmak, vücudunuzu ameliyat için hazırlamak ve kilo kaybetme oranınızı arttırmak için beslenme sisteminizi de değiştirmeniz gerekmektedir. Obezite Ameliyat öncesi yapacağınız diyet ile verilen ilk kiloların karaciğerden olması sayesinde karaciğer yağlanmasını ve dolayısı ile büyüklüğünü azaltmaktır.  Bu sayede hem ameliyat süresi kısalır ve hem de olası komplikasyonlar minimale indirilmiş olur.

Bu diyet sayesinde az da olsa vücut yağ oranınız düşer. Vücutta ki kas kaybı azalır. Ameliyat ile ilgili bazı riskler ve zorluklar hafifler. Fiziksel fonksiyonlarınız ve hareket kabiliyetiniz artış gösterir. Ayrıca ameliyat sonrası için de beslenme düzeninize uyum sağlamanızı kolaylaştırır.

Obezite cerrahisi öncesinde hastaların mümkünse ameliyattan 2 hafta önce beslenme uzmanı kontrolüne girmeleri gerekir. Ameliyat öncesi uygulanacak diyet; proteinden zengin, düşük yağ oranında ve düşük kalorilerde olmalıdır.

Günlük ortalama 1100-1300 kalori alabileceğiniz bu beslenme planı,Protein, vitamin ve mineral değerleri açısından zengin, yağ , rafine şeker ve karbonhidrattan yoksun olmalıdır. Ameliyat öncesi dönemde; yağlı yemekler, kızartmalar, hamur işleri, her türlü kuruyemiş çeşidi, şekerli yiyecekler ve asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Genel anlamda obezite ameliyatı öncesi hazırlık işlemleri şu şekildedir;

  • Öncelikli olarak obezite öykünüz ve buna neden olabilecek sebepler hakkında bilgi edinilir.Yeme alışkanlıklarınız, fiziksel aktiviteleriniz, ailenizde obezite öyküsü, yeme bozukluklarınız, Daha önce obezite tedavisi alıp almadığınız, Daha önce düzenli diyet yapıp yapmadığınız sorgulanır.
  • Sonrasında fiziksel bir muayene gerçekleştirilir. Detaylı bir şekilde sağlık geçmişiniz irdelenir ve kapsamlı bir değerlendirme süreci başlar. Boy ve kilo ölçümü yapılır. Göbek çevresi ve tansiyon ölçülür. Testlere geniş bir kan analizi ile başlanır. Tam kan sayımı, kan glukoz testleri, serum lipid profili, böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları, demir ve diğer vitamin ve mineral testleri yapılır. Kan testlerinde obezitenin olası endokrinolojik sebepleri ayrıca araştırılır (baskılanmış kortizol değeri ve Tiroid hormonları) ve gerek görülürse endokrinoloji uzmanı ile temasa geçilir. Obezitenin neden olabileceği hastalıkların varlığı araştırılır. Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, hiperlipidemi, kardiyovasküler ve solunum sistemi problemleri, eklem problemleri, karaciğer yağlanması, uyku bozuklukları değerlendirilir. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından solunum fonksiyon testi yapılarak akciğer kapasitesi incelenir. Kardiyoloji uzmanı tarafından ECO kardiografi yapılarak kalp fonksiyonları değerlendirilir.
  • Ameliyat öncesi mutlaka endoskopi yapılarak mide içerisi değerlendirilir. Mide kesilme hattında olası bir ülser veya polip varlığı tespit edilirse, önce bunların tedavisi gerçekleştirilir ve ameliyat tedavi sonrasına ertelenir.
  • Tüm test ve tetkiklerin tamamlanmasının ardından anestezi uzmanı tarafından hastamız değerlendirilir ve ameliyat için hazırlanır.
  • Ameliyat gününden hemen önce gece kan sulandırıcı bir iğne yapılır ve en az 8 saatlik açlık ile hastaneye yatış gerçekleştirilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir