Gastrik Plikasyon (Mide Katlama) Ameliyatı Nedir?

Gastrik Plikasyon veya halk arasında yaygın olarak Mide Katlama/Küçültme ameliyatı olarak bilinen cerrahi müdahale bir kilo verme yöntemidir. Aynı zamanda mide teğelleme, Vertikal sleeve gastric plication, gastrik sleeve plication gibi isimlerle de anılır.

Gastrik Plikasyon Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Gastrik Plikasyon işlemi gelişen laparoskopik teknolojiler sayesinde mide bölgemizde herhangi bir kesme işlemi yapmadan sadece midenin kendi üzerine katlanması ile yapılmaktadır. Bu operasyon sırasında mide kesilmediğinden, midede herhangi bir hasar oluşmaz ve mide kesilmediğinden yahut alınmadığından istenildiği zaman eski haline dönüş olabilir. Ameliyat esnasında midenin yaklaşık %50’si kendi üzerinde katlanarak dikilir ve küçültme işlemi uygulanır. Kendi üstüne katlanan mide, içeriye doğru alınır. Operasyon laparoskopik olarak uygulandığından diğer obezite cerrahisi yöntemlerine göre ameliyat süresi ve hastanede konaklama süreleri oldukça kısadır. Operasyon yaklaşık bir buçuk saat sürer. İşlemin ertesi günü hasta taburcu edilebilir. Ameliyattan sonra iki hafta boyunca sıvı gıdalarla beslenir sonrasında normal şekilde beslenme düzenine geçilebilir.

Mide katlama ameliyatında sadece mide hacmi küçültülür. Küçülen mide hacmi sayesinde de hasta daha az yemek yer. Diğer obezite cerrahilerinde olduğu gibi midenin içerisine balon yahut bant gibi malzemeler konmaz. Bu sayede bu malzemelerden kaynaklı bulantı, kusma gibi sorunlar oluşmaz. Aynı zamanda yabancı cisimler kullanılmadığından hastada yaşamsal riskler meydana gelmez.

Mide Katlama Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Ameliyat Laparoskopik olarak yapılır.
  • Ameliyat çok kolaydır ve malzeme gerektirmez.
  • Ekonomik bir operasyondur.
  • Normal beslenmeye geçiş süreci 2 haftalık sıvı besin tüketimi sonrasında başlayabilir.
  • Hastalar 1 günlük yatış ardından taburcu edilebilirler.
  • Operasyon sırasında herhangi bir dikiş atılmadığı yahut parça alınmadığı için geri döndürülebilir bir ameliyattır.
  • Mide bandı ya da mide balonu operasyonlarında ki gibi mideye yabancı bir cisim takılmamaktadır. Bu sayede hastalarda mide bulantısı ile kusma gibi rahatsız edici durumlar oluşmaz. Yabancı cisimlerin bazı hastalarda oluşturabileceği sağlık sorunları Gastrik Plikasyon tedavisinde yaşanmamaktadır.

Mide Katlama Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Bu işlemden sonra zaman sürecinde geriye kalan mide kısmında az olsa da genişleme ve büyüme gözlenebilir. Bu çok önemlidir çünkü kilo verme yöntemi olarak uygulanan birçok mide katlama (Gastrik Plikasyon)  ameliyatında ne yazık ki midenin sadece %50’si katlanır  ve zamanla mide dokusunda tekrar büyüme ve genişleme görülür.