Ayarlanabilir Gastrik Band (Mide Kelepçesi) Nedir?

Mide bandı, ya da sıkça kullanılan adıyla mide kelepçesi, silikondan üretilmiş bir tıbbi cihazdır. Band ince uzun parmak gibi, bir santimetre kadar eninde, 10 santimetre kadar uzunluğunda, iç yüzü boyunca gerektiğinde şişirilebilir bir balon taşıyan silikon yapıda bir malzemedir. Ayarlanabilir silikon gastrik band, ya da yaygın bilinen adı ile mide kelepçesi; genellikle laparoskopik yolla yemek borusu ile mide birleşiminin hemen altına yerleştirilir. Ameliyatta, açık düz bir şekilde karın içine sokulan band, yemek borusu-mide birleşim yerinin birkaç santimetre altında, mide dokusu etrafında kıvrılarak kemer tarzında bağlanır. İsminden de anlaşılabileceği gibi, bu bandın en büyük avantajı, ameliyat sonrasında da ayarlanabilir olmasıdır. Bir bağlantı tüpü ile bandla bağlantılı olan ve deri altına yerleştirilen ve port adı verilen aparat sayesinde, hastanın kilo verme hızına ve doyma hissinin oluşup oluşmamasına göre, sadece bir enjeksiyonla sıkılaştırma veya gevşetme yapılabilir. Silikondan üretilen ve herhangi bir alerjik etkisi olmayan bu bant, mideyi kum saati gibi iki bölmeye ayırır. Midede bir boğum meydana getirilerek ceviz kadar üst mide odacığı oluşturulur.  Üstte kalan küçük mide gıdalarla dolduğunda erkenden doyma hissi oluşur . Bu sayede alınan gıda ve dolayısıyla kalori miktarı belirgin olarak azaltılır. Eğer hasta yemeye devam ederse bulantı, kusma veya ağrı meydana gelir.

Ayarlanabilir Gastrik Band ameliyatı bir saatten daha kısa bir sürede yapılabilen bir işlemdir. Hastanede bir gün yatış yeterlidir.

Ayarlanabilir Gastrik Band (Mide Kelepçesi) Nasıl Uygulanır?

Operasyon genellikle laparoskopik yolla yapılır, yani karında sadece özel aletlerin girebileceği küçük delikler açılır. Bazı durumlarda açık ameliyata geçilmesi gerekebilir. Bu operasyonda yemek borusu ile mide bileşkesinin yaklaşık olarak 20 mm altından, midenin çevresine bir band yerleştirilmektedir. Band ince uzun parmak gibi, bir santimetre kadar eninde, 10 santimetre kadar uzunluğunda, iç yüzü boyunca gerektiğinde şişirilebilir bir balon taşıyan silikon yapıda bir malzemedir. Bu balon ince bir tüp aracılığı ile deri altına yerleştirilen bir porta bağlanır. Band amelişyat esnasında inik olarak bırakılır. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra cilt altında ki port sayesinde serum enjeksiyonları ile kademeli olarak şişirilir. Bu sayede mide geçişinin boyutu ameliyattan sonra kolay bir şekilde ayarlanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Mide bandı ameliyatının en büyük avantajı mide anatomisinin kesinlikle bozulmamasıdır. Mide de yahut bağırsaklarda herhangi bir kesim yahut dikiş işlemi uygulanmamaktadır. Bu da ileride oluşabilecek  sızıntı, kanama, enfeksiyon gibi sorunların önüne geçmektedir.

Dezavantajları Nelerdir?                          

Mide bandı ameliyatı olan hastalara 1,5 yıl içerisinde kilolarının %75-80’ini verebilmektedir. Fakat bu kilo kaybının kalıcı olması için hastaların çok dikkat etmesi ve tüm suistimallerden kaçınmaları gerekir. Bu ameliyattan sonra insülin duyarlılığında bir atışa neden olabilir. Bunun bir sonucu olarak baş dönmesi, kalp atışlarında hızlanma, terleme, titreme, aşırı açlık hissi, sabahları baş ağrısı ile uyanma gibi etkilerle karşılaşılabilir.

Mide bandı yerleştirildikten sonra bulunduğu alandan hareket edebilir, erozyona uğrayabilir ve kayabilir. Bu durumlarda tekrar tıbbi bir müdahale ile ya yerine sabitlenir ya da çıkarılır.

Uygulanan kelepçenin vücut tarafından kabulü kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. İlk başlarda mide bulantısı, asit reflü, kabızlık, ishal gibi etkilerle karşılaşılabilir.

Hasta Kilo kaybı hızına ve miktarına göre bazı sorunlarla karılaşabilir. Safra taşı oluşumu bu sorunlardan bir tanesidir. Safra taşları içinde yeni bir cerrahi operasyon gerekebilmektedir. Aynı şekilde safra kesesi de tamamen alınabilmektedir.

 Ameliyattan Sonra Erken Dönem Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyat olan hastalar erken dönemde kusma, kabızlık, band ile ilgili sorunlar, saç dökülmesi, band göçü,  port problemleri ve enfeksiyon gibi sorunlar ile karşılaşabilirler.